Hradčany
Hradčany
Kostol Matky Božej pred Týnom
Veža staromestskej radnice
Orloj
Národné divadlo
Petřínska rozhľadňa
Výhľad z Petřínskej rozhľadne
Aréna Bitky národov
Hradčany
Chrám svätého Víta
Chrám svätého Víta
Chrám svätého Víta
Chrám svätého Víta
Hradčany
Socha sv. Václava
Pohľad z veže staromestskej radnice
Pohľad z veže staromestskej radnice
Pohľad z veže staromestskej radnice
Výťah vo veži staromestskej radnice
Výťah vo veži staromestskej radnice
Dům U Minuty
Josefov - Židovský cintorín
Josefov - Staronová synagóga
Hradčany zo staromestskej mostnej veže
Karlov most

Keď sa moja dcéra Mirka rozhodla, že si urobí kurz pre inštruktorku zumby, dlho sme neváhali. Kurzy sú 2-dňové a robia sa v Bratislave a v Prahe.

Čo by sme robili 2 dni v Bratislave, keď sa môžeme za tú istú cenu lístka na vlak dostať do Prahy? No len, čo budeme robiť v Prahe dva dni, veď to je zúfalo málo, poďme aspoň na štyri. Ako sme zistili, aj to je zúfalo málo.

Pridala sa ku nám kamarátka Radka a tak sme sa vybrali na babskú jazdu. Podarilo sa nám zavítať do Prahy v čase hokejových majstrovstiev sveta, takže mesto bolo neustále plné bláznivých fanúšikov. Milo nás prekvapilo, že sa to vôbec neprejavilo na kvalite dopravy a služieb.

Kým si Mirka užívala kurz, my dve s Radkou sme sa vydali za krásami nášho bývalého hlavného mesta. Hneď v prvý večer sme vyrazili na Karlov most a Staromestské námestie . Ďalší deň sme pokračovali cez Petřín na Hradčany a do Starého mesta. Na Petříne sa nám náhodou podarilo byť svedkami majstrovstiev sveta v stredovekých súbojoch – Bitka národov (Battle of the Nations). Takú koncentráciu „bláznov“ na jednom mieste som ešte nevidela.  Súboje brali smrteľne vážne, o čom svedčili aj 4 pristavené sanitky hneď vedľa arény. V priebehu pol hodiny, čo sme tam boli, odchádzali dve sanitky so zapnutými majákmi. Pod rozhľadňou vyrástlo stredoveké mestečko, so všetkým, čo k tomu patrí. Parádny zážitok.

Nedalo mi, keď už som v Prahe, aby som nezašla na miesta z mojej obľúbenej detskej knihy o pánovi Tragáčikovi od Zbigniewa Nienackeho. Preto sme sa prešli po Parížskej ulici a obdivovali hlavné dejisko príbehu – židovskú štvrť Josefov.

O Prahe vlastne škoda hovoriť, to musíš vidieť a zažiť. Historické centrum s panorámou Pražského hradu, spolu s Vltavou a jej zákutiami, vytvárajú nenapodobiteľný obraz, ktorý vyráža dych.