Vraví sa, že ľudia to majú v živote rozdelené: niektorí sú na psy a niektorí na mačky. Niečo na tom bude. No poviem vám, že aj keď si o sebe myslíte, že ste na psy, nemusí to tak zostať navždy.

Je to už pár rokov, čo sme sa presťahovali do domu na vidieku. Bolo to fajn, no pravidelne každú zimu sa k nám nasťahovalo zopár myšacích podnájomníkov, ktorým sa v kuchyni a v špajzi očividne páčilo. A pretože som duša citlivá, mala som problém so všetkými tými pascami a návnadami. Dospeli sme k rozhodnutiu zaobstarať si mačku, čo by nás týchto starostí zbavila. Aby tej mačke nebolo smutno, nech budú radšej hneď dve. Od susedov sme dostali mačičku a kocúrika, ktorí od prvých chvíľ fungovali ako jedinečná antistresová súprava. Odvtedy u nás prebývalo niekoľko kocúrov a mačiek a ja už som na mačky.

Pri výbere mien pre tieto úžasné stvorenia sa deťmi stále naťahujeme aj niekoľko týždňov. Každý chce dať meno novej mačke, niekedy sa to aj skončí tak, že každý volá na mačičku iným menom. Tak u nás prebývali Zuzanka, Emil, Jerguš či Daniel. Jeden kocúrik sa volal Očko, asi 3 roky sme netušili, že čo je zač, taký bol plachý. No keď po tejto dobe stále nemal mačiatka, skonštatovali sme, že je to určite kocúr.

Teraz s nami bývajú dvaja kocúri, Enrico a Norik. Norik sa niekoľko mesiacov volal Norika, naozaj netuším ako som mohla prehliadnuť, že on nie je mačka. Keď je Enrico spokojný, spoznáte to podľa jeho pohŕdavého výrazu. Keď je hladný, tvári sa nežne a krehko. Obaja sú extrémne prítulní a rozmaznaní, rovnako ako moje deti. Každý život by mal mať 9 mačiek.

 

Ženy majú rady mačky, pretože sú také milé, nežné a roztomilé. Mačky majú rady ženy z rovnakých dôvodov.

Robertson Davies

Ženy a mačky si robia, čo chcú a muži a psy by sa mali upokojiť a zvyknúť si na to.

Robert Heinlein